معماری
خانه / اخبار استان ها / معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران: مذاکرات برای امضای قراردادهای IPC ادامه دارد

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران: مذاکرات برای امضای قراردادهای IPC ادامه دارد

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی از انجام مذاکرات متعدد برای امضای قراردادهای نفتی در قالب IPC تا پایان سال خبر داد.

رضا دهقان، با بیان اینکه هم اکنون پنج مذاکره با هدف امضای قرارداد با شرکت های ایرانی و یک شرکت بین المللی در دست بررسی است، گفت: امید است تا پایان سال جاری برخی از این مذاکرات به امضای قراردادهای IPC منتهی شود.

وی با اشاره به بازگشت برخی تحریم ها که روند مذاکرات بین المللی را با کندی مواجه کرد، افزود: با این وجود، سال گذشته ۱۲ تفاهمنامه با ۹ شرکت ایرانی، یک کنسرسیوم چینی و یک شرکت روسی امضا شد که در پی آن مطالعات انجام شده از سوی شرکت های طرف تفاهم، در اختیار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت که بر اساس آن هم اکنون دور جدیدی از مذاکرات آغاز شده و همچنان در جریان است.

دهقان در تشریح وضعیت مذاکرات با شرکت پرشیا برای توسعه میدان یاران، گفت: مذاکرات برای میدان های آذر، چنگوله، پارسی، پرنج و آب تیمور در جریان است و انتظار می رود وضعیت تعدادی از این میادین بسته به پیشرفت در روند مذاکرات به امضای قرارداد بیانجامد.

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: با در نظر داشتن اینکه زمان مورد انتظار برای عقد قرارداد از عواملی همچون وضعیت شرکت طرف مذاکره، عوامل بیرونی و نوع میدان، تاثیر می پذیرد، هم اکنون با اخذ مجوزهای مورد نیاز از شورای اقتصاد، چشم انداز امضای سه قرارداد در قالب IPC برای میادین «سپهر و جفیر»، «آبان و پایدار غرب» و «چشمه خوش، دالپری و پایدار شرق» در سال جاری روشن است.

دهقان با بیان اینکه دریافت افزون بر یکصد مورد طرح مطالعه مهندسی و فنی میدان های نفت و گاز از سوی شرکت های طرف تفاهم با شرکت ملی نفت ایران به بانک اطلاعاتی این میدان ها کمک کرده است، گفت: دریافت طرح های مطالعاتی ۲ تاثیر عمده به همراه داشته است؛ در وهله نخست، با توجه به این که شرکت ملی نفت ایران در جریان امضای تفاهمنامه ها هیچ هزینه ای برای مطالعه میادین پرداخت نمی کند و شرکت های طرف تفاهم به عنوان بخشی از هزینه های بازاریابی خود این کار را انجام می دهند، بنابراین با احتساب متوسط هزینه مطالعه برای هر میدان به ارزش ۲ میلیون دلار، با دریافت بیش از ۱۰۰ مطالعه برای ۵۰ میدان نفتی، حدود ۲۰۰ میلیون دلار ارزش مالی به همراه داشته است.

وی افزود: در وهله دوم، این مطالعات دید وسیع تری نسبت به میدان ها و ذخایر به کارشناسان نفتی بخشیده است. تخمین ذخایر قابل استحصال بر اساس این مطالعات افزایش پیدا کرده که در جایگاه خود ارزشمند است.

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران به انجام مذاکرات برای توسعه میدان های آذر و چنگوله با شرکت اویک نیز اشاره کرد و گفت: موضوع امضای قرارداد هنوز قطعی نشده و در حال پیگیری است.

همچنین ببینید

سرپرست معاونت

انتصاب سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم‌پزشکی اهواز

طی ابلاغی از سوی دکتر فرهاد ابول‌نژادیان، سرپرست دانشگاه علوم‌پزشکی جندی‌شاپور اهواز، دکتر علی احسان‌پور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 20 =