به گزارش پایگاه خبری باده نیوز”، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار یادداشتی در وبگاه شخص خود نوشت: این روزها به سختی برای حفظ توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران که برای امنیت خودمان در اروپا، برای امنیت منطقه‌مان و برای نظام عدم اشاعه جهانی ضروری است، تلاش می کنیم.

جمعه گذشته پس از گفت‌وگو با رکس تیلرسون وزیرامورخارجه آمریکا و پس از گوش دادن به سخنرانی رئیس‌جمهور ترامپ، من دوباره خواستار حمایت کامل اتحادیه اروپا از توافق هسته‌ای شدم. این توافقی نیست که کشوری بتواند به طور یک جانبه آن را نابود کند. این یک توافق دو جانبه نیست بلکه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است.

موگرینی افزود: من با یوکیو آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در یک تماس تلفنی گفت‌وگو کردم. وی بار دیگر تایید کرد که ایران به تعهدات خود در این توافق پایبند است و آژانس به تمام سایت‌هایی که برای راستی آزمایی و نظارت خود لازم است از آنها بازدید کند دسترسی کامل دارد.

وی در ادامه نوشت: در لوکزامبوگ به همراه وزیران امور خارجه ۲۸ عضو اتحادیه اروپا بر موضع مشترکمان برای حفظ توافق تاکید کردیم. به همین دلیل من در ابتدای ماه نوامبر به واشنگتن خواهم رفت تا با اعضای دولت و کنگره آمریکا دیدار کنم.