معماری
سرخط خبرها
خانه / اخبار ايران / مدیریت عملیات مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ‎سفید عالی و کارآمد است

مدیریت عملیات مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ‎سفید عالی و کارآمد است

مدیریت عملیات مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ‎سفید عالی و کارآمد است

مدیرعامل اسبق شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، مدیریت عملیات مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید را عالی و کارآمد خواند و گفت: به طور معمول در چنین عملیاتی، حوادثی رخ می‎دهند اما با کمک مدیریت مناسب این عملیات تاکنون هیچ حادثه‎ای رخ نداده و باید از چنین مدیریتی قدردانی کرد.

به گزارش پایگاه خبری باده نیوز


، مهدی فکور که سابقه حضور در عملیات مهار چاه های نفت و گاز را دارد، با بیان این مطلب افزود: وضعیت رگ‎سفید قابل قیاس با سایر مخازن نیست. هر چاه موقعیت جفرافیایی و مخزنی مخصوص خود را دارد و نمی توان چاه های گوناگون را با هم مقایسه کرد.

وی با بیان این‎که گ سفید مخزنی دارای گسل ها و شکستگی های بسیار است، ادامه داد: فشار مخزن رگ‎سفید حدود ۳۲۰۰ PSI است و قابل قیاس با سایر مخازن نیست. در چاه ۱۴۷ رگ سفید ما با عمق زیاد محل فوران و فشار بالا رو به رو هستیم. در عمق زیاد هر عملی که انجام می شود بسیار طول می کشد تا به محل حادثه برسد و در نتیجه مشکل دیرتر حل می شود.

فکور با اشاره به اجرای همزمان دو طرح مهار از سطح و مهار از عمق گفت: در مهار فوران این چاه از هر دو روش متداول استفاده می شود و این روش ها در گذشته در کشور امتحان شده و جواب داده اند و استفاده همزمان از آنها بسیار منطقی است.

به گفته وی، نمی توان اتفاقات را در دل زمین پیش بینی کرد و اطلاعات مدون از پیش وجود ندارد؛ با حفر چاه انحرافی که براساس اطلاعات مهندسی نفت صورت می‎گیرد می توان اطلاعات بیشتری از دل زمین و نزدیک چاه ۱۴۷ به دست آورد و تصمیم گیری برای نحوه مهار راحت تر خواهد بود.

فکور تیم مهار فوران این چاه را با تجربه و متخصص خواند و اظهار کرد: تیم بسیار متخصص و با تجربه‎ای در حال فعالیت برای مهار فوران این چاه هستند و باید تیمی که در حال فعالیت هستند از لحاظ روحی حمایت و تشویق شوند زیرا شرایط کار در پای این چاه بسیار دشوار است.

وی با اشاره به اینکه نوع مخزن رگ سفید، فشار سر چاه و عمق حادثه، همچنین کج شدن برخی تجهیزات سر چاه وجوه متمایز این چاه نسبت به چاه های دیگر است، گفت: طبیعی است که در این شرایط افرادی که در منطقه هستند با داشتن اطلاعات بیشتر از وضعیت کنونی می توانند تصمیمات بهتری با مشورت اخذ کنند و همه مکلف به کمک به آنها هستیم.

فکور در پایان ابراز امیدواری کرد که تجارب حاصل در این عملیات مستندسازی شود.

همچنین ببینید

مدیرعامل شرکت ملی نفت مطرح کرد:استفاده حداکثری از توان دانشگاه ها برای افزایش تولید نفت و گاز

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: استفاده حداکثری از توان علمی دانشگاه ها برای افزایش تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =